úterý 10. května 2016

Etapák 2016 očima X<:3 )~ Ky

Tak jsem se poprvé zúčastnila letos již 3. ročníku legendárního etapového závodu Etapák 2016. V koloběžkovém světě se pohybuji zatím velmi krátce, řekněme rok a půl a na "pořádné" koloběžce jezdím teprve něco málo přes rok. Už po loňském Etapáku jsem si říkala, že bych jednou také něco takového chtěla absolvovat, protože jízda na koloběžce se stala aktuálně mou největší vášní.

Jakmile se tedy otevřela registrace na letošní Etapák neváhala jsem ani vteřinu a okamžitě jsem se přihlásila. Později mě sice několikrát přepadly obavy, jestli to byl dobrý nápad. Přeci jen nejsem žádný pořádný závodník, pouze obrovský nadšenec a polykač kilometrů. O tom, že moje výsledky jsou víceméně průměrné jsem se přesvědčila v Brně na Masaryk runu a v Pardubicích na Vinařském půlmaratonu. Takže jsem se na Etapák chystala spíše s myšlenkami typu: někdo být poslední musí a není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. O to více jsem se pak na tento závod těšila, protože mi vlastně o nic nešlo.

Podrobná mapa včetně profilu jednotlivých etap z webu www.etapak.cz

Etapák se jezdí v západních Čechách, což je víceméně přesně na opačném konci republiky než Ostrava. Jsem hrozně moc vděčná Břeťovi a Ondrovi, že mě vzali sebou a já nemusela s koloběžkou a bagáži přes celou republiku vlakem sama, ale stačilo dojet do Hranic na Moravě, kde mě naložili s veškerou bagáží do auta a společně jsem pokračovali dalších téměř 500 km.
Naložit koloběžky a hurá na Etapák
Organizačně byl Etapák naprosto skvěle zajištěný, vše probíhalo hladce dle harmonogramu a obdivuji kluky z BEZ PEDÁLŮ, jak to všechno zvládli bez ztráty kytičky. Během závodů se pak o nás starala celá řada dalších bezva lidiček na trati i na občerstvovacích zastávkách, kterým také patří obrovské díky.

Samotné závody byly velmi náročné, ale nic co by trochu zdatný koloběžec nedokázal ujet. Je celkem zajímavé poměřovat své sily s borci, kteří průměrně jezdí dvakrát rychleji, takže v době, kdy já byla zhruba někde v polovině trati, kluci na špičce již byli v cíli. Nicméně i pro mě to byly závody v pravém slova smyslu, kdy člověk bojuje o každou vteřinu, protože má mezi soupeři i podobně zdatné soupeře. Podrobné výsledky lze najít na stránkách etapáku - výsledky 2016.


Etapák 1. Kriterium
Hned první den večer po příjezdu, a poté co se ubytovali v kempu všichni závodníci, se jel úvodní závod na 12 km tzv. Prolog nebo Kritérium. Rychlost rozhodně není mou silnou stránkou a profil trati v kombinaci s dost mizerným povrchem mi také moc nepomohl, a tak i když jsem se velmi snažila, stejně jsem dojela poslední. Docela mě ale překvapilo, že to zase nebyl tak velký rozdíl, a o to větší motivaci jsem měla pro další den, kdy nás čekala etapa na 75 km.

Etapák 2. Modrá
Druhý den ráno, poté co jsme si sbalili věci, které jsme chtěli převést do druhého kempu, jsme vyrazili na první pořádnou etapu měřící 75 km. Během rychlého startu mi postupně zase všichni ujížděli a já už se začala vnitřně smiřovat s tím, že prostě někdo být poslední musí a tentokrát to prostě budu já. Během prvních 20 km jsem při stoupání do kopců doháněla pouze Láďu z VeloRamy, který se vydal po stopách Etapáku mimo oficiální závodníky, a který mě vždy celkem lehce dohnal a předehnal ve sjezdech. Toho se mi podařilo předjet a nakonec definitivně ujet právě něco málo před první občerstvovačkou, kde jsem slupla jeden banán, nabrala si nějaké tyčinky a jinak se dále nezdržovala. Dalších cca 38 km jsem nikoho dalšího nepotkala a velmi mě překvapilo, když jsem zhruba na 58 km v kopcích dohnala Auroru. To mě tak namotivovalo, že jsem sebrala všechny dostupné síly a začala intenzivně makat. S Aurorou v zádech jsem úplně vynechala druhou občerstvovačku na 60 km na které zrovna doplňovali síly Břeťa Michálek z Miba a Ondra Mertl. Do cíle ale zbývalo ještě 15 km a to převážně z kopce, takže Ondra mě nakonec zase dojel a předehnal. Nicméně do cíle jsem nedojela poslední, takže jsem měla obrovskou radost.

Etapák 3. Zelená
To že jsem na druhém závodě za sebou krom Aurory nechala ještě dva chlapy a další mi ujel jen o kousek, mě tak namotivovalo, že jsem na další 63 km okružní etapu vyrazila s intenzivní bojovou náladou a hned ze startu jsem za sebou nechala Láďu, Břeťu a Auroru. Velkou část trasy jsem měla na dohled Ondru a ještě sem tam v dáli další 2 závodníky, ale dojet se mi je nepovedlo i když jsem opět v rámci úspory času vynechala občerstvovací stanoviště. Největším problémem byl strach při rychlejších sjezdech po těch rozbitých cestách.

Etapák 4. Oranžová
Prezentováno jako nejnáročnější etapa z celého Etapáku, pracovně nazvaná jako "peklo západu", měřící 81 km s více než 1600 m převýšením. Zároveň také návrat zpět do původního kempu. Překvapivě se mi jelo velmi dobře, už jsem víceméně věděla co od toho očekávat a nebýt tak příšerné vedro, tak bych určitě Ondru porazila, nakonec ale opět v závěrečném sjezdu ukázal, že je prostě lepší jak já, a tak jsem se musela spokojit s tím, že se mi opět podařilo porazit alespoň Auroru a Hanna z Finska, ale jen díky tomu, že tak trochu zabloudil. Mimo soutěž za mnou ještě skončili Klára a Láďa. Břeťa tentokráte nejel a místo toho s Mirkem obstarali maso na večerní grilování.

Etapák 5. Černá
Poslední okružní etapa měřící 38 km. Od začátku příšerné vedro, také se nejspíš začala projevovat naakumulovaná únava a do toho ještě na 11 km srážka se včelou, která mi na památku zanechala své žihadlo v pravé tváři. Neustále jsem se marně snažila dohnat Auroru a Břeťu, ale měla jsem co dělat, abych si alespoň částečně držela za zády Láďu. Nemohla jsem popadnout dech, motala se mi hlava, nohy neposlouchaly, ruce se mi třásly a opravdu s vypětím všech sil jsem dorazila do cíle, kde jsem se celá zmořená svalila do trávy. Teprve tahle etapa pro mě bylo to pravé "peklo západu".


Krom jednotlivých závodních etap je celý Etapák hlavně o bezvadné partě lidí, kteří se motají kolem koloběžek. Díky Etapáku jsem zase jednou osobně potkala spoustu známých lidí z koloběžkového světa, mám hromadu zážitků a inspirace. Každý večer po závodech totiž začíná ta správná zábava, kdy se diskutuje nejen o koloběžkách, ale o všem možném i nemožném, hraje se na kytaru a zpívá, koupali jsme se ve vodní nádrži nebo v rybníce, grilovalo se maso, popíjel se různorodý mok a užívali jsme si nádherných 5 dní v západních Čechách. Tuhle bezva akci bych si rozhodně chtěla zopakovat i příští rok, a už teď se těším na Etapák 2017.

Vodní nádrž Hracholusky - teplota vody cca 14°C





pátek 19. února 2016

Týden na Expressce

Mibo Express u mě v práci
K mojí "první" koloběžce Mibo Mastr jsem se rozhodla pořídit ještě velkého bráchu Mibo GT. "Gétéčko" je samozřejmě super koloběžka, ale ještě je na něm třeba doladit některé věci jako výška a šířka řídítek a pak pár drobných barevných detailů... Takže jsem ho po pár dnech ježdění nechala na "tunning" v kolobezky-ostrava. Abych ale nemusela domů MHD, tak jsem si místo GT půjčila krásnou žlutou reflexní Expressku.

Jezdím na ní už víc jak týden, opět téměř denně a za tu dobu jsem najela přes 150 km. Expresska má 20" kola, takže je o trochu větší než můj Mastr s 16" koly.

Zkoušela jsem si jí už loni, když jsem si vybírala Mastra, takže vím, že jezdí skvěle, ale já tenkrát chtěla malou skládací koloběžku do města a původně jsem rozmýšlela mezi Tinou a Mastrem. Nakonec vyhrál Mastr, protože rozdíl ve velikosti byl minimální, zato jízda na větší koloběžce byla prostě o něco lepší a hlavně Mastr byl k dispozici v červené barvě. Kdyby byl tenkrát Royal v červené barvě asi dnes jezdím na něm :-)

Plášť Schwalbe Kojak 1.35x20"

Plášť Schwalbe Marathon 1.5x20"
Koloběžka, kterou mám půjčenou má vpředu 1.35 tenký a hladký plášť Kojak od Schwalbe, který nemá vůbec žádný vzorek, a tak neuvěřitelně rychle a snadno sviští po asfaltu.

Vzadu je opět plášť od Schwalbe, tentokráte Marathon, který je jen o kousek tlustší, ale pořád velmi rychlý a zároveň jeho vzorek solidně drží i na mokrém asfaltu, takže jsem se zatím nepřizabila, ani když bylo mokro nebo pršelo.

Ano mám v dešti nebo za mokra naježděno stovky kilometrů, ale na Expressce jsem to poprvé zkoušela bez blatníků (bohužel jsem si půjčila koloběžku bez nich). Což byla obrovská chyba. Voda stříkala ze všech stran, a už po pár kilometrech jsem byla durch promočená a hlavně od bláta od hlavy až k patě. Ten den jsem to vzdala a vrátila se domů převléct a do práce jela potupně MHD. Druhý den opět pršelo, takže tradičně vyhrál můj Mastr s blatníky.

Nicméně pokud je alespoň trochu solidní počasí a nehrozí, že bude pršet, tak automaticky sahám po Expressce, protože je fakt o dost rychlejší a hlavně jízda na ní je mnohem pohodlnější. Odhaduji, že při stejné námaze to dělá v průměru tak 2-3 km/hod a velký vliv na to budou mít hlavně použité pláště.

Ani rozbahněná cesta není žádná tragédie
Většina mých cest je po asfaltu různé kvality. Nejraději jezdím po různých cyklostezkách a po silnici, případně nějaký ten chodník a zámková dlažba. Na tento typ "terénu" jsou prostě silniční tenké a rychlé pláště nejlepší. Nicméně občas se nevyhnu i místům kde je třeba jet po štěrku, hlíně nebo blátě a celkem velmi příjemně mě překvapilo, že to ani na silničních pláštích není taková hrůza, jak jsem si vždycky myslela. Asi zvážím pořízení druhé sady kol se silničními plášti i pro svého Mastra.

Už pár let těžce "ujíždím" na kombinaci červené a černé barvy, takže většina klasických věcí a doplňků, oblečení, naše staré i nové auto a obě moje koloběžky museli být červené. Sice vše musí  být červené nebo černé, ale v poslední době jsem si velmi oblíbila další barvu: tou je reflexní žluto-zelená. Takže i z tohoto pohledu je mi vypůjčená Expresska velmi sympatická a skvěle spolu ladíme ;-)

Velmi rychle jsem si zvykla na větší koloběžku, a už teď vím jak "bolí" přechod zpět na menší... (podobný pocit, jako když se vám při vysoké teplotě srazí prádlo v pračce... chce to zase chvilku času, než to člověk rozchodí / rozjezdí). Ovšem stále si nemyslím, že bych na Mastra úplně zanevřela, přeci jen jsme spolu najezdili přes 5 tisíc kilometrů a zažili spoustu krásných okamžiků. Navíc pořád je dost situací, kdy je malá skládací koloběžka prostě bezkonkurenční. Ale nic to nemění na faktu, že Expressku jsem si za těch pár dní naprosto zamilovala a jedinou útěchou mi je, že až jí budu vracet, tak na mě bude čekat mé nové milované GT, ale o tom zase příště...

  
Na výletě s kamarádkouVíkendových 50 km


čtvrtek 31. prosince 2015

Suma sumárum 2015 - Koloběžka

Poslední vyjížďka v roce 2015

Dnešním dnem končí rok 2015 a letos to bylo naposledy, co jsem vyrazila na malou silvestrovskou projížďku na koloběžce.  Díky dnešní projížďce nakonec tachometr ukazuje 5011,3 km. Padl tak stanovený plán 5000 km za tento rok. Ten jsem si stanovila zhruba poté, co jsem za první dva měsíce ježdění najela cca 1200 km.

Celkový počet km v roce 2015Celkový čas pohybu v roce 2015
Když nepočítám svou první hliníkovou skládačku Oxelo z Decathlonu a nějaké ty testovací jízdy na klasické koloběžce, tak pořádně jsem začala jezdit až od 24. března, kdy jsem si z kolobezky-ostrava půjčila MIBO Mastra na pár dní, než jsem si pořídila svého vlastního.

Jízda na koloběžce mě nadchla hned od samého začátku a koloběžku jsem okamžitě začala používat jako univerzální dopravní prostředek. Převážně do práce a na veškeré ježdění po Ostravě místo klasické MHD. Následně jsem v Ostravě objevila super bandu BO KOLOBKA!!!, se kterou jsem v roce 2015 podnikla hromadu výletů a spousta dalších je v plánu i v dalším roce.

První výhra na prvním závodě
V květnu jsem pak absolvovala svůj první koloběžkový závod KICKRIDE 2015 v Olomouci, kde jsem na trase 45 km v ženské kategorii skončila na krásném 3. místě a získala krásný pohár.

Police a zeď slávy
Závodní atmosféra a hlavně ten pocit z toho, když člověk něco dokáže, se mi velmi zalíbil. Proto jsem se začala zajímat i o další závody a různé akce.

Cílem bylo vždy primárně zúčastnit se, porovnat své síly s ostatními a hlavně vyhrát sama nad sebou. To že se občas povedlo i velmi krásné umístění byl nádherný bonus navíc. A tak se postupně rozšiřovala i má "zeď a police slávy" o další diplomy, účastnické listy, medaile a pohár. Podle toho, jak postupně následovala řada dalších akcí a hobby závodů: série SWANKY help race, Hanušovická 50, Ostravský půlmaraton, Blanenská 10, Závod v Opavě, 6-hodinový závod v Karviné, Závod na Janově Hradě a naposled krásné 2. místo v závodě 1. Koloběžka Poruba.

Od července pak veškeré koloběžkové aktivity zaznamenávám přes aplikaci STRAVA hlavně kvůli různým "virtuálním" trofejím a challenges.
Trofeje za challenges v aplikaci STRAVA
I díky tomu mám mnohem větší motivaci jezdit i když se mi někdy třeba zpočátku ani nechce. Nejvíce km v jeden den (celkem 130 km) se mi podařilo najet 19. září. Přes 100 km za jeden den jsem najela celkem už 4x. Taky s nadšením využívám týdenního soupeření s ostatními koloběžci ve skupině na https://www.strava.com/clubs/kolobezky v počtu najetých km, nastoupaných výškových metrech, nejdelší vyjížďce a průměrné rychlosti.

V tomto duchu bych chtěla pokračovat i příští rok, a tak si pro rok 2016 dávám za cíl ujet minimálně 6000 km, zúčastnit se zase několika tradičních koloběžkových závodů, zlepšit svou průměrnou rychlost alespoň o 1 km/hodinu a ujet za jeden den více než 150 km. Jen malí lidé si dávají malé cíle, a pokud chce člověk růst, je třeba si dávat cíle velké.

Pro zajímavost malá statistika:
Měsíc
Počet
aktivních dní
Počet km
Čas pohybu
Průměrná
rychlost
Průměrný počet kmPrůměrný čas pohybu
na den v měsíciper aktivní denna den v měsíciper aktivní den
Leden--------
Únor--------
Březen598,78:42:3411,33,219,70:16:511:44:31
Duben21469,237:26:3812,515,622,31:14:531:46:59
Květen27823,560:02:2413,726,630,51:56:122:13:25
Červen21570,942:00:5913,619,027,21:24:022:00:03
Červenec23797,754:26:3614,725,734,71:45:222:22:02
Srpen23559,239:14:1214,318,024,31:15:571:42:21
Září16579,939:21:3014,719,336,21:18:432:27:36
Říjen14504,837:22:4413,516,336,11:12:212:40:12
Listopad10279,222:15:0912,59,327,90:44:302:13:31
Prosinec13334,024:41:1313,510,825,70:47:471:53:56
Celkem:1735017365:33:5913,717,730,81:17:292:16:43



úterý 28. července 2015

Test plášťů - Vredestein Dynamic Trek

Vredestein Dynamic Trek 16x1.75

Vredestein Dynamic Trek

Jestliže jsem byla z plášťů Big Apple velmi nadšená, tak potom z Dynamic City jsem byla mega nadšená :-) Proto když jsem 17. července jela do kolobezky-ostrava.cz vyměnit pláště Dynamic City od Vredesteinu za jejich Dynamic Trek, byla jsem plná očekávání. Treky jsou oproti City ještě trochu hrubší, o pár gramů těžší, hustí se na stejný tlak (dle výrobce 3 až 5 bar) a jsou za stejnou cenu. Ještě více připomínají Tour RIDE od Continentalu.

Hned při první jízdě jsem byla spokojená, protože jsem na první pocit nepozorovala žádné výrazné rozdíly oproti Dynamic City. Myslela jsem si, že hrubší vzorek bude o něco pomalejší, ale vůbec se to nepotvrdilo. Opět se jelo výborně, a i když bylo děsné vedro, tak jsem byla doma dokonce o několik minut dříve než minule (to pro změnu zase intenzivně pršelo) a průměrná rychlost stoupla o 1,1 km.

Z Vrbna do Ostravy celkem 112,34 km
Na Trekách se mi také povedlo v úterý 21.7.2015 ujet zatím nejdelší trasu v jeden den.
Binec se na Treky nelepí
Celkem 112,34 km z mého rodného údolí ve Vrbně pod Pradědem až do Ostravy.
Velká část této trasy vedla po cyklotrase 55 tzv. Slezské magistrále, kdy velká část trasy vede po krásných nových úsecích s luxusním asfaltem uprostřed polí a krásnou přírodou okolo řeky, ale taky dost úseků s hrubým povrchem, štěrkem nebo dokonce jen po hlíně s hromadou kořenů a vystouplých kamenů. Třeba kolem Štěrkovny u Hlučína nebo kolem loděnice v Děhylově se pak hodí hrubší vzorek. Ono celkově jsem pláště Dynamic Trek na této trase velmi ocenila, protože do terénu jsou luxusní a po asfaltu krásně jedou, takže opět skvělé univerzální pláště pro každou příležitost.

Každodenní ježdění do práce a z práce je srovnatelné s Dynamic City. Ono vzhledem k letním tropickým dnům nemám příliš ambice honit se za novým rychlostním rekordem, nicméně průměrná rychlost pohodové jízdy je plus/mínus stejná. Možná terénitější úseky lze projíždět o něco rychleji vzhledem k lepší stabilitě, ale jinak mi přijde, že po asfaltu jezdí stejně rychle. Spíš to bude hodně o psychice a díky hrubšímu vzorku jezdím rychleji a méně brzdím.

Za deště stejná spokojenost jako s Dynamic City, kdy se mi za celou dobu nestalo, že by mi to na něčem mokrém podjelo, stejně tak bláto je radost projíždět, protože ani na Dynamic Treky se bláto nelepí a velmi rychle veškerý binec opadá.

Sjezd z Bumbálky 25.7.2015
BoKolobka - Bečva Tůr - Vsetínská 2015
Ono nejdelší trasou za jeden den mé rekordy na pláštích Dynamic Trek nekončí. V Sobotu jsme byli s bandou BoKolobka na výletě, kde jsme z Bumbálky sjížděli do Velkých Karlovic a dále přes Vsetín až do Valašského Meziříčí, kdy se mi povedlo překonat původní rychlostní rekord 52 km/hod na Big Applech při Hanušovické 50 a zvýšit ho na aktuálních 55,1 km/hod. Díky hrubšímu vzorku jsem se vůbec nebála různých nerovností na vozovce a kdybych před sebou neměla Vaška, tak bych nemusela tolik brzdit a jistě by to šlo ještě více ;-)

Jízdou ve skupině jsem si také ověřila, že i tyto pláště nemají žádný problém s valivým odporem a skvěle jedou nejen v terénu, ale i po asfaltu. A tak i malá koloběžka osazená 16" koly s kvalitními náboji a plášti pak může bez problémů konkurovat těm mnohem větším.

Dynamic Trek v Porubských lesích
Sice mnohem raději jezdím po hezkém asfaltu na luxusních cyklostezkách, ale s těmito plášti je radost jezdit i v terénu. Takže v neděli jsem si zase pro změnu udělala výlet do Porubského lesa (Lesní komplex Březí) a ověřila, že Mibo Mastr s terénními plášti zvládne opravdu ledasco...

Když to shrnu, tak Dynamic Trek jsou zatím můj žhavý favorit na nejlepší univerzální pláště vhodné jak do terénu, tak na silnici. Takže až mi časem doslouží původní Road Cruisery od Schwalbe, a bude potřeba pořídit nějaké nové, tak to budou nejspíš právě Treky od Vredesteinu.

Ještě bych určitě chtěla vyzkoušet nějaké užší silniční pláště (např. Schwalbe Marathon Racer - našla jsem: 16x1.35, 16x1.5, 16x1.75 nebo Kojak 16x1.25 od Schwalbe), které by mohly být vhodné na blížící se Ostravský maraton.


Suma summarum


povrch
hodnocení
Road CruiserTourRIDEBig AppleDynamic CityDynamic Trek
suchá silnice, pěkné cyklostezky, asfalt+-++++++
mokrá silnice, mokré stezky, mokrý asfalt++++++++++++
hrbolaté stezky, šotolina, štěrk, hlína++++++++++++++
mokrá hlína, bláto----++
chodníky, zámková dlažba+++++++++
mokré chodníky, čičistones++++++++
mokré linoleum, mokrá hladká dlažba---++
Celkem najeto1255 km227 km409 km400 km870 km
Tlak2,0 - 4,5 bar3,0 - 4,0 bar2,0 - 5,0 bar3,0 - 5,0 bar3,0 - 5,0 bar
Hmotnost395 g455 g370 g430 g450 g
Cena350 Kč299 Kč634 Kč340 Kč340 Kč

Veškeré hodnocení a srovnání jednotlivých plášťů je pouze subjektivní, a to na základě mých aktuálních zkušeností...

čtvrtek 16. července 2015

Test plášťů - Vredestein Dynamic City

Vredestein Dynamic City 16x1.75


Vredestein Dynamic City
Vredestein Dynamic City
Z předchozích plášťů Big Apple jsem byla velmi nadšená, a tak se mi toho 22. června 2015 do kolobezky-ostrava.cz pro další pláště vůbec nechtělo :-) Vzhledově totiž Dynamic City tak trochu připomínali TourRIDE, ze kterých jsem byla celkem zklamaná. Nejraději totiž jezdím svižnější jízdou po asfaltu, a tam se mi zatím osvědčil co nejmenší vzorek. Dynamic City jsou o kousíček větší než TourRIDE, a o kousíček menší než Big Apple. Výrobce doporučuje tlak 3 až 5 bar, tak jsme je nafoukli na cca 4,5.

Déšť, mokro, bláto
Poslední dobou skoro pořád pršelo, případně bylo mokro po dešti, a na spoustě míst hromada bláta. I moje první jízda byla za mokra, a pak v hustém dešti. Na to jsou Dynamic City zatím asi nejlepší pláště ze všech, co jsem zatím měla možnost vyzkoušet. Na mokrém asfaltu skvěle drží, a tak jsem se nebála svižnější jízdy nebo rychlejších sjezdů.

Co mě první den nadchlo nejvíce? Tak rozhodně ježdění po blátě. Na rozdíl od Big Apple (ty kloužou fakt hodně) totiž nedocházelo téměř vůbec k nějakému podklouznutí. Dále mě fascinovalo, že navzdory hrubšímu vzorku se bláto na Dynamic City lepilo minimálně, dokonce snad méně než na Big Apple. Také samočistící schopnost je perfektní, a stačí projet louží nebo pár set metrů po asfaltu a veškeré bláto je pryč. Když to srovnám s TourRIDE (kde se bláto nejenže strašně lepilo, ale ani po týdnu nechtělo opadat), nebo Road Cruiser (bláto ucpané pod blatníkem na závodech v Olomouci), tak Dynamic City jsou v tomhle tom ohledu zatím bezkonkurenční.

"Mizerné" počasí pak bylo ještě několik dní, a tak jsem si ježdění s Dynamic City celkem užívala. Pro mě jako pylového alergika je totiž jízda v dešti nebo po dešti (hlavně v přírodě) nejpříjemnější. Bohužel pak došlo na plánovaný náročnější stomatochirurgický zákrok, kdy jsem se 7 stehy, novou umělou kostí a antibiotiky musela dodržet 14 denní klidový režim, takže i bez koloběžky :(

Luxusní jízda v blátě Bláto se lepí minimálně Radost jezdit po blátě
Těch 14 dní bylo fakt peklo :-( Ne že by nastaly nějaké zdravotní komplikace, ale přesně naopak. Člověk se cítí skvěle, ale přitom nemůže dělat své oblíbené činnosti... Stejně tak ježdění MHD byl hrozný opruz. Kor když zrovna v té době byly ty největší letní pařáky... proto hned druhý den, co mi vytáhli stehy, jsem vyrazila na koloběžce tradičně do práce a jako na potvoru opět začalo deštivé počasí :-) Dynamic City jsou tak jedny z nejvíce otestovaných plášťů za deště, mokra a na blátě ;-)

Enemtak do Bartošovic s BoKolobkou
Záchranná stanice - Bartošovice
Naštěstí teda nepršelo věčně a poslední týden bylo možno testovat i za sucha a krásného slunečného počasí. V sobotu jsem si udělala takový malý soukromý 35 km výlet přes okolní vesničky a v neděli byl větší výlet cca 73 km s BoKolobkou do Bartošovic na záchrannou stanici zvířat. Příležitost vyzkoušet jízdní vlastnosti plášťů a porovnat je s jinými stroji. S výsledkem jsem byla velmi spokojená, protože Dynamic City jsou překvapivě opravdu rychlé pláště. Celou dobu se jelo skvěle, velmi často jsem se držela v čele skupinky a ve sjezdech to pěkně svištělo dolů.

To že jsou Dynamic City opravdu rychlé pláště se následně potvrdilo i během týdne, kdy se mi podařilo cestou do práce překonat zatím svůj historicky nejlepší výkon cestou do práce! A nebyla to žádná náhoda, protože celkově mi průměrná rychlost stoupla o 1-2 km za hodinu.

Pokud někdo shání tzv. univerzální pláště, které chce brát jak do terénu, tak na rychlejší jízdy po asfaltu, tak za sebe je mohu rozhodně doporučit! 

Suma summarum


povrch
hodnocení
Road CruiserTourRIDEBig AppleDynamic City
suchá silnice, pěkné cyklostezky, asfalt+-++++
mokrá silnice, mokré stezky, mokrý asfalt++++++++
hrbolaté stezky, šotolina, štěrk, hlína++++++++++
mokrá hlína, bláto----+
chodníky, zámková dlažba+++++++
mokré chodníky, čičistones++++++
mokré linoleum, mokrá hladká dlažba---+
Celkem najeto1255 km227 km409 km400 km
Tlak2,0 - 4,5 bar3,0 - 4,0 bar2,0 - 5,0 bar3,0 - 5,0 bar
Hmotnost395 g455 g370 g430 g
Cena350 Kč299 Kč634 Kč340 Kč

Veškeré hodnocení a srovnání jednotlivých plášťů je pouze subjektivní, a to na základě mých aktuálních zkušeností...

pondělí 22. června 2015

Test plášťů - Big Apple

Schwalbe Big Apple

Schwalbe Big Apple 16x2.00


Konečně po týdnu a půl trápení s TourRIDE jsem si jela v sobotu 6. června 2015 do http://www.kolobezky-ostrava.cz/ v Petřkovicích pro další sadu testovacích plášťů, tentokráte Big Apple 16x2.00 od firmy Schwalbe.

Zkrátit a začistit šroub u vzpěry
Po zkrácení o cca 4 milimetry
Jsou to takové velké balónové pláště a dle doporučení výrobce se tlakují až na 5 bar, což jsme také udělali.

No a opravdu jsou fakt VELKÉ, dokonce tak velké, že byl problém je dostat pod zadní blatník. Problém byl v tom, že šroub vzpěry zadního blatníku drhnul o plášť, a bylo tedy třeba udělat malou úpravu - zkrátit ho asi o 4 mm.

Ono obecně je ten šroub podle mě příliš dlouhý a zbytečně trčí do prostoru mezi kolem a blatníkem. Tato úprava se může hodit i ostatním a nejen při použití plášťů Big Apple (kde je to nezbytnost), protože to byl zřejmě hlavní důvod zadrhávání zadního kola v případě, že se na něj namotalo bahno.

Už při cestě domů jsem měla příjemný pocit svižné jízdy, zvlášť po asfaltu z kopce, kdy koloběžka fičela jako žihadlo... a to doslova, cestou jsem dokonce srazila vosu a jedno žihadlo dostala na památku. Ale celkově cesta domů na Big Apple byla příjemnou změnou oproti předchozímu ježdění na TourRIDE.

Bohužel pylová sezóna je v plném proudu, a tak na nějaké trhání rekordů cestou do práce moc není prostor, tím pádem zatím nemohu plně vyzkoušet jejich potenciál. Nicméně i tak se průměrná rychlost vrátila na standardní hodnoty, které jsem mívala s Road Cruisery.

Do práce za deště na Big Applech
Po necelých dvou týdnech ježdění a najetí cca 250 km, kdy bylo hnusné vedro a vzduch plný pylu, konečně v pátek začalo pršet. Tím pádem byla skvělá příležitost vyzkoušet Big Apple za deště na mokrém a blátivém povrchu.

Mokrý asfalt rozhodně nečiní žádný problém a pláště pěkně drží na cestě, i když se na první pohled zdá, že je jejich vzorek minimální. Nevysekala jsem se ani při 52 km/hod při sjezdu na mokré cestě při Hanušovické 50.

Co se týče bláta, tam už je to trochu horší a docela to klouže a kola ustřelují, takže na blátě s Big Applema rozhodně opatrně! Nicméně na pláště se bláto lepí minimálně, a když už se nějaké nalepí, tak mají skvělou samočistící schopnost a během chvíle (stačí ujet pár set metrů) a veškeré bláto je pryč. Když vzpomenu na TourRIDE od Continentalu, tak pokud je v Petřkovicích neumyli, tak je tam to bláto dodnes...

Bláto se na Big Apple lepí minimálně   Trocha bláta na Big Applech

Stačilo kousek popojet po asfaltu a bláto opadalo   Úžasná samočistící schopnost Big Apple
SWANKY help RACE 2015
Další skvělá příležitost, jak otestovat pláště Big Apple, byl páteční večer a akce SWANKY help RACE 2015. I když je to primárně akce pro kolečkové brusle, vítané jsou i další přibližovadla, takže jsem tentokráte pomáhala dětem z onkologického oddělení fakultní nemocnice Ostrava na koloběžce... (minule jsem z bruslí měla akorát puchýře).

Bohužel se počasí moc nevyvedlo, takže jsme po hlavní třídě kroužili více méně celou dobu v dešti. Takže dalších 40 km v dešti po mokrém asfaltu "závodním" tempem. Za ty dvě hodiny jsem stihla 10 koleček, což by mi minule stačilo na první místo... bohužel někteří bruslaři jsou rychlejší jak koloběžka. Ale na jízdní vlastnosti Big Applů si rozhodně nemůžu stěžovat.

Historická motorová přibližovadla

Hned další den byla skvělá akce s bezva lidmi, letos již 18. ročník Hanušovické 50. Turistický výlet na jakémkoliv bezmotorovém přibližovadlu o délce asi 55 km, která prochází přilehlými obcemi v okolí Hanušovic a je možno cestou navštívit různá zajímavá místa a s spoustu výborných občerstvovacích zařízení. 

Ze začátku počasí nic moc a trochu nám pršelo, ale nic co by nás rozhodilo. Taky to byla skvělá příležitost zase trochu porovnat jízdní vlastnosti koloběžky s ostatními jezdci... Velmi mě potěšilo, že koloběžka MIBO s plášti Big Apple je ve sjezdu o trošku rychlejší jak koloběžka KOSTKA s plášti Big Apple :-)

Mibo na Big Applech je rychlejší jak Kostka na Big Applech
Karlova Studánka

Na závěr sobotního dne ještě luxusní 12 km sjezd z Hvězdy v Karlové Studánce do Vrbna pod Pradědem. Za přiblížení na Hvězdu ještě jednou moc děkuji Rýmařovské sekci BO KOLOBKA!!! Tonymu a Pavle ;-)

Celkově se mi tedy během těch 14 dní podařilo najet přes 400 km, z toho bylo minimálně 100 km v dešti nebo za mokra. Jízda na Big Applech je velmi příjemná a klidně bych na nich jezdila i dál... nicméně je třeba otestovat i další pláště...

Suma summarum


povrch
hodnocení
Road CruiserTourRIDEBig Apple
suchá silnice, pěkné cyklostezky, asfalt+-++
mokrá silnice, mokré stezky, mokrý asfalt+++++
hrbolaté stezky, šotolina, štěrk, hlína+++++++
mokrá hlína, bláto----
chodníky, zámková dlažba+++++
mokré chodníky, čičistones++++
mokré linoleum, mokrá hladká dlažba---
Celkem najeto1255 km227 km409 km
Cena350 Kč299 Kč634 Kč

Veškeré hodnocení je pouze subjektivní pouze na základě mých vlastních aktuálních zkušeností, třeba změním názor, až jich vyzkouším více druhů a typů od různých výrobců...