Zobrazují se příspěvky se štítkemExpress. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemExpress. Zobrazit všechny příspěvky

středa 1. června 2016

Do práce na koloběžce - soutěž do práce na kole

Do práce kolem Odry
Do práce na malé 16x16" koloběžce Mibo Mastr jsem začala sem tam jezdit už loni, zhruba měsíc před soutěží Do práce na kole 2015. Vzhledem k tomu, že jsem velmi soutěživý typ, tak právě tahle akce mě loni motivovala jezdit opravdu každý den a za každého počasí. Zvítězila jsem sama nad sebou a na konci května jsem se mohla chlubit stoprocentní účastí.

Parkování zásadně u mě v kanclu

Posléze na akci Do práce na kole volně navázala další - Aby firmy šlapaly, a tak motivace přetrvávala celé léto a já do práce jezdila dál a dál...

 
Na podzim cestou z práce byla už pořádná tmaSníh dělal loužičky na koberci, tak jsem parkovala před kanclem

Nakonec jsem do práce jezdila nejen v létě, ale povětšinou i během sychravého podzimu, kdy jsem se domů standardně vracela až za tmy. Případně naprosto nečekaně i v zimě, a to třeba i když padal sníh nebo byla břečka. Jezdila jsem dokonce i když bylo třeba 10 stupňů pod nulou a někdy byla taková zima, že mi cestou zamrzala voda.

   
Jezdila jsem v zimě i když byl sníhJezdila jsem i když byl silný mráz a tak při -10°C je během chvilky z vody ledová tříšť
Takže jsem až na pár výjimek jezdila celý rok a samozřejmě nejen do práce, ale i na různé projížďky po práci nebo o víkendech.

 
Vypůjčená Mibo Express u mě v práci  Poprvé v práci na Mibo GT
Koloběžka se stala mým univerzálním dopravním prostředkem a koloběh velkou životní vášní, takže nezůstalo jen u jedné koloběžky, ale letos jsem si pořídila koloběžku větší 28x20" Mibo GT. Od té doby bych asi marně hledala nějaký den, kdy jsem do práce jela jinak než na koloběžce, a tak nebyl problém ani letos splnit 100%.


Loni mě do soutěže nalanařil kamarád Martin a jezdila jsem za Pražský koloběžkový tým. 
Letos jsem pro změnu založila vlastní tým CITově založených - pracovníci Centra Informačních Technologii Ostravské univerzity a jejich přátel.

Do práce na koloběžce po celý rok
A je skvělé sledovat, že díky podobným akcím jezdí čím dál více lidí ať už na kole, koloběžce nebo třeba na bruslích či pěšky...

pátek 19. února 2016

Týden na Expressce

Mibo Express u mě v práci
K mojí "první" koloběžce Mibo Mastr jsem se rozhodla pořídit ještě velkého bráchu Mibo GT. "Gétéčko" je samozřejmě super koloběžka, ale ještě je na něm třeba doladit některé věci jako výška a šířka řídítek a pak pár drobných barevných detailů... Takže jsem ho po pár dnech ježdění nechala na "tunning" v kolobezky-ostrava. Abych ale nemusela domů MHD, tak jsem si místo GT půjčila krásnou žlutou reflexní Expressku.

Jezdím na ní už víc jak týden, opět téměř denně a za tu dobu jsem najela přes 150 km. Expresska má 20" kola, takže je o trochu větší než můj Mastr s 16" koly.

Zkoušela jsem si jí už loni, když jsem si vybírala Mastra, takže vím, že jezdí skvěle, ale já tenkrát chtěla malou skládací koloběžku do města a původně jsem rozmýšlela mezi Tinou a Mastrem. Nakonec vyhrál Mastr, protože rozdíl ve velikosti byl minimální, zato jízda na větší koloběžce byla prostě o něco lepší a hlavně Mastr byl k dispozici v červené barvě. Kdyby byl tenkrát Royal v červené barvě asi dnes jezdím na něm :-)

Plášť Schwalbe Kojak 1.35x20"

Plášť Schwalbe Marathon 1.5x20"
Koloběžka, kterou mám půjčenou má vpředu 1.35 tenký a hladký plášť Kojak od Schwalbe, který nemá vůbec žádný vzorek, a tak neuvěřitelně rychle a snadno sviští po asfaltu.

Vzadu je opět plášť od Schwalbe, tentokráte Marathon, který je jen o kousek tlustší, ale pořád velmi rychlý a zároveň jeho vzorek solidně drží i na mokrém asfaltu, takže jsem se zatím nepřizabila, ani když bylo mokro nebo pršelo.

Ano mám v dešti nebo za mokra naježděno stovky kilometrů, ale na Expressce jsem to poprvé zkoušela bez blatníků (bohužel jsem si půjčila koloběžku bez nich). Což byla obrovská chyba. Voda stříkala ze všech stran, a už po pár kilometrech jsem byla durch promočená a hlavně od bláta od hlavy až k patě. Ten den jsem to vzdala a vrátila se domů převléct a do práce jela potupně MHD. Druhý den opět pršelo, takže tradičně vyhrál můj Mastr s blatníky.

Nicméně pokud je alespoň trochu solidní počasí a nehrozí, že bude pršet, tak automaticky sahám po Expressce, protože je fakt o dost rychlejší a hlavně jízda na ní je mnohem pohodlnější. Odhaduji, že při stejné námaze to dělá v průměru tak 2-3 km/hod a velký vliv na to budou mít hlavně použité pláště.

Ani rozbahněná cesta není žádná tragédie
Většina mých cest je po asfaltu různé kvality. Nejraději jezdím po různých cyklostezkách a po silnici, případně nějaký ten chodník a zámková dlažba. Na tento typ "terénu" jsou prostě silniční tenké a rychlé pláště nejlepší. Nicméně občas se nevyhnu i místům kde je třeba jet po štěrku, hlíně nebo blátě a celkem velmi příjemně mě překvapilo, že to ani na silničních pláštích není taková hrůza, jak jsem si vždycky myslela. Asi zvážím pořízení druhé sady kol se silničními plášti i pro svého Mastra.

Už pár let těžce "ujíždím" na kombinaci červené a černé barvy, takže většina klasických věcí a doplňků, oblečení, naše staré i nové auto a obě moje koloběžky museli být červené. Sice vše musí  být červené nebo černé, ale v poslední době jsem si velmi oblíbila další barvu: tou je reflexní žluto-zelená. Takže i z tohoto pohledu je mi vypůjčená Expresska velmi sympatická a skvěle spolu ladíme ;-)

Velmi rychle jsem si zvykla na větší koloběžku, a už teď vím jak "bolí" přechod zpět na menší... (podobný pocit, jako když se vám při vysoké teplotě srazí prádlo v pračce... chce to zase chvilku času, než to člověk rozchodí / rozjezdí). Ovšem stále si nemyslím, že bych na Mastra úplně zanevřela, přeci jen jsme spolu najezdili přes 5 tisíc kilometrů a zažili spoustu krásných okamžiků. Navíc pořád je dost situací, kdy je malá skládací koloběžka prostě bezkonkurenční. Ale nic to nemění na faktu, že Expressku jsem si za těch pár dní naprosto zamilovala a jedinou útěchou mi je, že až jí budu vracet, tak na mě bude čekat mé nové milované GT, ale o tom zase příště...

  
Na výletě s kamarádkouVíkendových 50 km